Balneoterápia - A Kevei Gyógyvíz jótékony hatásainak kiaknázása ülőfürdőzéssel, a fürdő zóna vagy a szabadtéri strand területén található gyógyvizes medence használatával. (Két órás jegy – kódja 01.)
A gyógyvizes gyógymedence igénybevétele azon szolgáltatóknál lehetséges, ahol több különböző hőfokú medence áll rendelkezésre. A fürdő három különböző vízhőfokú gyógyvizes medencével rendelkezik. A medencék paramétereit az üzemeltetési szabályzat részletesen tartalmazza. A különböző vízhőfokú gyógyvizes medencék mellé jól látható helyen óra kerül felhelyezésre. Az orvosi előírások betartása érdekében két óránként ellenőrzésre kerülnek a gyógymedencék vízhőmérsékletei a megfelelő vízhőfok folyamatos biztosítása érdekében.
Kémiai tényezők:
A kémiai anyagok a bőrön keresztül szívódnak fel és ezzel befolyásolják a szervezet reakcióit.
Diagnózis, indikáció, javasolt kezelésfajták:
ortopédiai műtétek utáni állapotok, végtagsérülések utáni állapotok, gerincsérülés utáni állapotok neurológiai tünetek nélkül, gerincsérülés utáni állapotok neurológiai tünetekkel, rheumatoid arthritis és egyéb arhtritisek spondylanthiritis ankylopoetica, arthrotis, krónikus vertebrogén derékfájás, osteoporosis
Orvosi gyógymasszázs – a gyógymasszőr által végzett kezelés, 20 percben, előzetes bejelentkezés alapján (Kódja 06. )
A gyógyító masszázs javítja a vérkeringést azáltal, hogy elősegíti a vér áramlását végtagokból a szív felé. A simító mozdulatok, melyeket „effleurage"-nek nevezünk, növelik a friss vér áramlását, amely tápanyagokat és oxigént szállít a szerveknek és az izmoknak. A gyógyító masszázs elősegíti az izmok relaxációját és megnyúlását, enyhíti a feszességet, továbbá elősegíti a toxinok eltávolítását. Serkenti a pangó területek friss vérellátását, friss tápanyagokat, oxigént szállít a fáradt izmoknak és segít az izomműködés során keletkező tejsav eltávolításában. Ez az anyagcseréből visszamaradó végtermék, amely ha feszes izomszövetben marad, képes kristályosodni és fájdalmat okozni. A gyógyító masszázs nyugtatja az idegeket, kellemes érzést nyújt, s megteremti a test és a lélek egyensúlyát. A gyógymasszázs orvosi utasításra végzett gyógyító célzattal alkalmazott kezelés, melyet általában kapcsolnak más gyógyeljárással – különféle fizikoterápiás kezeléssel, valamint gyógytornával. Ebbe a kategóriába soroljuk a szegment-, kötőszöveti- és a csonthártyamasszázst.
Orvosi gyógymasszázst az 5/2004.(XI.19.) EüM rendelet 2.számú melléklete értelmében gyógymaszőri képesítéssel rendelkező végezhet.
Ellenjavallatok: lázas megbetegedés, bármely szerv- vagy szervrendszer heveny gyulladása, csont-, izületi, izomsérülések, rándulások, ficamok heveny szakasza, trombózis, felületi vénák gyulladásos megbetegedése, vérzékenységgel járó megbetegedések, leromlott, legyengült állapot.
A tevékenység végzéséhez általunk biztosított tárgyi és személyi feltételek:
a kezelések az erre a célra kialakított gyógymasszőri helyiségekben folynak. A mosható, többször használható kezelőkendő ára 300 Ft. Kérjük, mindig hozzák magukkal.
Diagnózis, indikáció, javasolt kezelésfajták:
ortopédiai műtétek utáni állapotok, végtagsérülések utáni állapotok, gerincsérülés utáni állapotok, neurológiai tünetek nélkül, gerincsérülés utáni állapotok, neurológiai tünetekkel, koponyasérülések, rheumatoid arthritis és egyéb arhtritisek, spondylanthiritis ankylopoetica, arthrotis, cronikus vertebrogén derékfájás, osteoporosis, egyéb neurológiai betegségek következtében kialakult állapotok.
Víz alatti vízsugármasszázs, azaz
tangentor kezelés. A kezelés a tangentor szobában történik, gyógyvízzel feltöltött kádban. A tangentor kezelés víz alatti masszírozást jelent nagy nyomású vízsugár segítségével. A kezelés időtartama 20 perc,mely előzetes bejelentkezés alapján történik. ( Kódja 07.)
A vízben rejlő közérzetjavító és egészségmegőrző, méregtelenítő vagy immunerősítő lehetőségek iránt egyre nagyobb az érdeklődés a betegek és a gyógyításban közreműködők körében egyaránt. A hidroterápia összefoglaló neve a szaunának, a forró kádfürdőnek, az ülő- és lábfürdőnek, a vízsugármasszázsnak a tengervíz-terápiának, és az ivókúrának. A fürdőkúrák nagyon előnyösen befolyásolják a légzést, az anyagcserét, a vérkeringést és a szervezet hőháztartását. A víz felhajtóereje tehermentesíti a gerincet, a végtagok ízületeit, így a páciens fájdalom nélkül vagy könnyebben tudja mozgatni az izmait. A víz alatti sugármasszázs a balneoterápia, a hidroterápia és a víz mechanikus hatásán alapuló kezelés. Ezt a kezelési eljárást speciális kádban, tangentor készülékkel végzik, amely 6 atmoszférás nyomást képes előállítani. A masszírozás erősségét és hatását az alkalmazott víznyomás (ált. 0,7-2,0 atmoszférás nyomással végzik), a kezelés intenzitása (a tangentorcső kifolyójának mérete ált. 13-ról 8-9 mm-ig csökkentik), és a víznyomás intenzitása (a kifolyó és a bőr távolsága 30-tól 10 cm-ig) határozza meg. A kezelést indifferens hőfokú, vagy annál kissé melegebb hőfokú vízben végezzük. Lassú körkörös mozdulatokkal, a vénás folyásnak megfelelően a terület perifériájától a proximális része felé haladva. A kezelés lehet egy testrészre vagy egész testre kiterjedő. Hason és emlőtájékon nem alkalmazható! Víz alatti sugármasszázst az 5/2004.(XI. 19.) EüM rendelet 2. számú melléklete alapján fürdősmasszőr, gyógymasszőr vagy fizikoterápiás asszisztensi képesítéssel rendelkező személy végezheti.
Diagnózis, indikáció, javasolt kezelésfajták:
Ortopédiai műtétek utáni állapotok, végtagsérülések utáni állapotok, gerincsérülés utáni állapotok, neurológiai tünetek nélkül, gerincsérülés utáni állapotok, neurológiai tünetekkel, koponyasérülések, rheumatoid arthritis és egyéb arhtritisek, spondylanthiritis ankylopoetica, arthrotis, cronikus vertebrogén derékfájás, osteoporosis, egyéb neurológiai betegségek következtében kialakult állapotok.
Víz alatti csoportos gyógytorna heti két alkalommal, hétfőnként és péntekenként, alkalmanként 25 percben.
(Kódja 08.)
(Átmenetileg szünetelő szolgáltatás.)
A hidroterápiás kezelések során a gyógykezelésben csak a víz fizikai hatásait - a víz felhajtóerejét, hidrosztatikai nyomását és hőmérsékletét – hasznosítják. Legfontosabb kezelési lehetőség a vízi torna, mely a szárazföldi gyógytorna mellett a fizioterápiás eljárások alapja. A víz alatti kezelés egy speciális sorrendben alkalmazható egyszerű és összetett gyakorlatok teljes sorát jelenti, melyek mind egyéni, mind csoportos formában alkalmazhatók. Adható önálló kezelésként is, de leggyakrabban más fizioterápiás eljárással is kiegészítik. A speciális torna összeállításánál a víz hatófaktorait – a mechanikai, termikus, és kémiai tényezőket – is figyelembe kell venni. A felhajtóerő hatására a vízben mozgó emberi test súlya a fej súlyát leszámítva a normál testsúly 3,6 % -a lesz.
Általános hatásai: az ízületek tehermentesítése (a gravitáció kikapcsolása, izomrelaxáció), csökkent fájdalomérzet, az ízületi mozgáspálya növelése, a mozgás síkjának megváltoztatásával a felhajtóerő ellenállásként alkalmazható, kedvező pszichés hatás. A kilégzést támogatja, könnyíti, a belégzést nehezíti. Segít az egyensúlyi helyzet megtartásában, az alsó végtag izmait komprimálva, nyomás alatt tartva a vénás keringést javítja, terheli a keringést, fokozza a kiválasztást.
A hidrosztatikai nyomás a vízben tartózkodó ember egész testének felületére hat és a vízbemerülés mértékével fokozódik. A vízben mozgó test a víz tömegével szemben fejti ki hatását, ezzel az izmok ellenállással szembeni működése jön létre. Gyors mozgásnál a súrlódás a mozgás sebességének négyzetével nő.
A súrlódás általános hatásai: az agonista és antagonista izmok erősítése, a keringés növelése, fokozatos terheléssel járó fizikai kondíció, állandó tréning kialakítása.
Termikus tényezők: A víz fizikai hatásai közül legerősebb ingerek a nyomás és a felhajtóerő. Vízi tornához optimálisan indifferens hőfokú vizet tartják, mely hőmérséklete ideális esetben alacsonyabb a test hőmérsékleténél. Ez fontos tényező a szív tehermentesítése érdekében.
A kezelés az 5/2004. (XI.19.) EüM rendelet 2.számú melléklete értelmében gyógytornász, vagy központi idegrendszeri megbetegedés esetén szomatopedagógus képesítéssel rendelkező személy vezetésével történhet.
A vízi tornák általános kezelési ideje 20-30 perc, rendszerességét és intenzitását a csoport vagy egyén általános állapota, és kórképének jellemzői határozzák meg. A tornát 120-140 cm magas, indifferens hőmérsékletű vízben ajánlott végezni. Helyszíne a fedett fürdőben található úszómedence, melynek átlagos vízhőmérséklete 28 Celsius fok.
A gyógyfürdőellátás ellenjavallata: ha a beteg közlekedésre képtelen, felügyeletet igényel, kooperációs képessége korlátozott, aphasias, illetve, ha incontinens.